Termal devrimin ayak sesleri yükseliyor

Termal devrimin ayak sesleri yükseliyor

Termal devrimin ayak sesleri yükseliyor

Devletin teşvik verdiği termal tesisler yenilenirken, sermayedar milyon dolarlık yatırımlar için cesaretleniyor. Türkiye, dünyada yükselen pazar konumunda olduğu termal turizm alanında hizmet kalitesini artırarak, rekabet gücünü yükseltti.

Sağlık turizmindeki potansiyel, son yıllarda yapılan düzenleme ve yatırımlar ile enerjiye dönüşüyor.

2023'te 20 milyar dolar gelir elde edilmesi beklenen sağlık turizminde yatırımlar meyvesini vermeye başladı. 2010 yılında sağlık turizmi için Türkiye'ye 100 bin kişi gelirken, bu sayı 2015'te 600 binlere çıktı. Döviz kazancı ise yaklaşık 14,5 milyar liraya ulaştı. Türkiye'nin zengin termal kaynakları, sağlık turizminde elini güçlendiriyor. Avrupa'nın en kaliteli termal sularını barındıran ülkemiz, bu özelliği ile dünyada yedinci sırada. Sağlık turizminin önemli bir dalı olan termal turizm pastasından Türkiye'nin payının ve rekabet gücünün artması hedeflenirken, yatırımcıların bu alana ilgisi sürüyor. Yeni yatırımlara paralel, termal turizmde hizmet kalitesi günden güne artıyor. 

Karaderili, özellikle 2015 yılındaTurizm Bakanlığı'nın termal yatırımlara öncelikli teşvik yatırım imkanı vermesi ile dünya ile yarışır tesisler yapılmaya ... ... başlandığına işaret ediyor.
"Avrupa'nın kaynak lideri Türkiye'de termal devrimin ayak sesleri yükseliyor" diyen Karaderili, devlet destekleriyle birlikte, yatırımcıların milyon dolarlık yatırımlar için cesaretlendiklerini söylüyor.
Grup olarak bu yıl içerisinde 55 milyon avro yatırımla Marmara Bölgesi'nin en büyük termal otelini hizmete açacakları bilgisini veren Karaderili, sektördeki gelişmeleri ve yatırımlarını anlattı.

Türkiye'nin sağlık turizminde büyüme potansiyeli nedir?

Tesislerin kalitesinin artması, artan kaliteye rağmen fiyatların Avrupa ve diğer ülkelere göre uygun olması turistlerin sağlık turizminde Türkiye'yi tercih etmesine neden oldu. Termal turizmin artış ivmesi lüks tesislerle artacaktır. Türkiye'de termal tesislerde Avrupa seviyesini yakalamaya başladı.
Orta Doğu'nun son üç yıldır keşfettiği termal sularımız özellikle îran, Irak, Almanya, Fransa, Avusturya, İskandinav ülkeleri tarafından ilgi görüyor.
Termal tesislerimiz Avrupa'ya 12 ay boyunca tam sezon hizmeti veriyor.

Bu yönde hükümet ve özel sektör nezdinde yapılması gerekenler, atılması gereken adımlar neler?

Avrupa'nın kaynak lideri Türkiye'de "Termal devrimin ayak sesleri yükseliyor" diyebiliriz.
Devletin teşvik verdiği ... ... termal tesisler yenileniyor. Yatırımcı milyon dolarlık yatırımlar için cesaretlendiriliyor. Türkiye, termal turizmde dünyada yükselen pazar konumunda. Bu alanda hizmet kalitesini yükselterek, rekabet gücünü de artırdı.

Sağlık turizmi açısından Türkiye tanıtımını yeterince yapabiliyor mu?

Biz Karaderili Şirketler Grubu olarak bu konu ile ilgili fazlaca çalışmalarımızı yürütüyoruz.
Gerek katıldığımız yurt dışı, yurt içi fuarlarda; gerekse yurt dışı, yurt içi acente ağı ve reklam ağımızla verimli gittiğimizi düşünüyorum.
Tüm otellerimizin, itibar yönetimi ve prestij çalışması agresif bir şeklide yapılıyor. Şirket olarak tüm medya ve tanıtıcı çalışmalarının istikrarlı, düzenli, profesyonel ilerlemesinden yanayız. Bu anlamda profesyonel bir ekip ağımız var. Sosyal medya hesaplarımız, yedi gün 24 saat hizmet veren müşteri temsilcilerimiz var.

Neden özellikle termal yatırımı tercih ediyorsunuz?

Termal suların binlerce yıldan bu yana bilindiği ve kullanıldığı literatürde yer alıyor. Türkiye, termal su kaynakları bakımından Avrupa'da birinci, dünyada yedinci sırada olmasına rağmen, ülkemizde geleneksel anlayıştan dolayı, termal sular hep şifa arayışları olarak ... ... algılanmış ve hastalık geldiğinde hatırlanmış.
Bu algılamanın sınırlarının daha da genişletilerek, hastalık öncesi bağışıklık sistemini ve bedeni koruyucu bir unsur olarak değerlendirilmesi daha doğru olacak.
Ülkemiz, termal sağlık turizmini katılımcılar tarafından deneyim edinebileceği en önemli lokasyonlardan birisi. Gerek termal ve mineral sularının zenginliği gerekse bölgesel ayrıcalıklar, sağlık turizmini hedef alan katılımcıları cezbeden nitelikte.

Karaderili Şirketler Grubu olarak sektördeki mevcut konumunuz nedir?

Hedefimiz; sağlığın kaynağına inip, turizmin zirvesine çıkmak.
Karaderili Şirketler Grubu, iki otel, bir termal tesis ve iki dev termal tesis yatırımıyla, sektördeki çıkışını önümüzdeki 10 yıla yayma hedefinde.
Otelcilik, devre mülk ve devre tatil gibi alanlardaki 20 yıllık tecrübesiyle yola çıkan Karaderili Grup, Türkiye'de son yıllarda her kesimden insanın sağlıklı yaşam için tercih ettiği termal turizme yatırım yapmanın meyvesini toplamaya başladı. Türkiye'nin en önemli tatil bölgelerinde en modern, en ekonomik ve en konsept tatil imkanlarını sunan Karaderili Grup'un tesisleri her kesimden ve her yaş grubundan tatilciyi ağırlamayı ... ... hedefliyor.

Yeni yatırımlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Karaderili Grup, ilk tesisini Kuşadası'nda Holiday Leisure Club adıyla açtı. Şirket Bodrum'un incisi Akyarlar'ın mavi bayraklı denizine nazır MioBiancoResort'le ikinci yatırımını yaptı. İlk termal Sektör yatırımını, işletmesini devir aldığı Kütahya Emet'teki Emet ThermalResort&Spa'yla yapan Karaderili Grup, termal turizmde parmakla gösterilen bir tesise imza attı. Emet ThermalResort&Spa gerek doğası, gerekse termal suyunun faydalarıyla Türkiye'nin örnek tesisleri arasına girdi.
Karaderili Grup'un "Vizyon Projesi" olarak adlandırdığı en büyük yatırımı termal otel, devremülk ve spa merkezi konseptinde; Yalova ili Termal İlçesi Akköy 'de üç etap şeklinde inşa ediliyor. Yalova ThermalPalace projemizin ilk etabı tamamlandı ve aynı hız Balıkesir Laguna Thermal inşaatı için de söz konusu.

Karaderili, sektöre gelen talebe yatırımla yanıt vererek yükseliyor.
Üç termal tesisle, senede 200 binden fazla tatilciye sağlık turizmi yaptırmayı ve termal şifa ile buluşturmayı hedefliyoruz.
Kütahya Emet'teki Emet Termal Otel'le ilk yatırımı yapan Karaderili, bu tesisle tecrübesini arttırdı ve talebi ... ... karşılamak için Yalova'ya Marmara Bölgesi'nin en büyüt tesisini inşa ediyor.
Osmanlı ve Selçuklu mimarisinden esinlenerek 50 bin metre kare üzerine ilk etapta 55 milyon Euro harcayarak 2 bin 200 yatak kapasiteli bir otel yatırımı yapıyoruz. 2016 yılı içerisinde de hizmete girecek olan dev proje açılış için gün sayıyor. Karaderili'nin termal yatırımları Balıkesir Sındırgı'da başlangıçta 40 milyon Euro'luk yine termal otel yatırımı ile devam ediyor.
Turizmde yeni eğilimler Termal otelcilik günümüzde, sağlık, spa ve vvellness turizmiyle iç içe geçti.
Son yıllarda termal suların gücüyle gelen sağlık turizminde büyük bir artış ve gelişme var. Gitgide artan bu durum Türkiye'de bir trend oluşturdu. Sağlık turizmi yatırımları sadece kaplıca ve içmece hizmetleri ile değil, geniş kür seçenekleri, lüks tesisler ile misafirlerine hizmet verecek duruma geldi. Bu geniş yelpaze, 7'den 70'e her yaştan misafire hizmet ettiği için termal turizm algısının büyük bir ivme ile gelişmesine sebep olurken, yaz kış 12 ay faydalanıldığı için ciddi bir ... ... eğilim haline geldi.

Şehir oteli düşünüyor musunuz?

Şehir oteli olarak özellikle İstanbul ayağında bir otel açmak için gerekli araştırmaları yapıyoruz. Kendimize ait bir otel ya da zincir otellerden bir kuruluşun İstanbul ayağı olmak şu anki önemli projelerimden biri.

Turizmde orta ve uzun vadede planlarınız nasıl şekilleniyor?

Biz her ne kadar bazı şeyleri öngörüp, planlar da yapsak, ülkemizin politik karar mercileri ve ekonomik gelişmeler bu planları değiştirebiliyor.Bu yüzden yeni pazarlar arıyor ve açmaya çalışıyoruz. Rusya krizinden dolayı İran pazarı açıldı. Bu yeni açılacak olan pazarda bizler de bu pastadan pay almaya çalışacağız.

Yabancı ortaklık teklifleri alıyor musunuz? Sizin ortaklığa yaklaşımınız nedir?

Orta Doğu' da termal yatırımlarımız olduğu için yatırım ortaklığı teklifleri alıyor ve bu teklifleri değerlendiriyoruz.
Kuveyt, Suudi Arabistan ve Katarlı yatırımcılarla görüşme halindeyiz. Mevcut ve yeni tesisler üzerine planlar yapıyoruz. 

Müşteri Hizmetleri | Canlı Destek

_ +
img

Müşteri Hizmetleri | Canlı Destek